Fenntartható IT

Fenntartható IT

Az elmúlt években mindenki találkozhatott a fenntarthatóság fogalmával, annyira a mindennapjaink része lett ez a szemléletmód. De míg például a hagyományos termelőüzemeknél, vagy a járműveknél szemmel láthatóak a fenntarthatósági törekvések (elektromos meghajtású autók elterjedése, szennyező technológiák kivezetése, átállás megújuló energiaforrásokra, stb.), addig az informatika területén szinte alig jelenik meg ez a szempont. Az egyre nagyobb teljesítményű hardwarek terjedése a szoftverfejlesztőket is kényelmesebbé tette, hiszen a felhasználható memória egyre kevésbé gátja a legtöbb program futásának. Nem csoda, hogy rengeteg szoftver és applikáció már a bloatware kategóriájába sorolható. De még drasztikusabb példának számít a kriptovaluták elterjedése, ami széles tömegeknek mutatta meg, hogy milyen energiaigényes és szennyező tud lenni ez az iparág is.

A fenti esetekből is látszik, hogy a fenntarthatósági szemlélet az informatikai rendszerek kialakításánál is elengedhetetlen. Ezért úgy véljük, hogy mindenképpen szükséges néhány szót szentelnünk ennek a témának.

Video conference
Video conference

Mi is az a fenntartható IT?

A fenntartható informatikának, mivel nem egy régi kifejezés, még nincs egységes definíciója. A fogalom elsősorban arra vonatkozik, hogy az informatikai rendszereket olyan módon szükséges megtervezni, felépíteni és üzemeltetni, ami minimalizálja a környezeti hatásokat. Emellett természetesen a fenntartható informatikai rendszereknek gazdasági szempontból is életképesnek kell lennie, tehát a szükséges funkcióknak működniük kell. Tágabb értelmezésben pedig a társadalmi felelősségvállalást és az adatvédelmet is azon szempontok közé soroljuk, amik elengedhetetlenek egy jól működő fenntartható informatikai rendszerhez.

A fenntartható informatikai rendszerek létrehozásához több terület átfogó együttműködésére van szükség az eszközök beszerzésétől kezdve azok használatán keresztül egészen a selejtezésig. Ez különösen nagyobb vállalatoknál további koordinációs feladatok és szerepkörök létrehozását igényli.

Mire kell odafigyelni a fenntartható informatikai rendszerek kialakításánál?

Energiahatékonyság
Ez az első és legfontosabb szempont. Az elve egyszerű: olyan eszközöket kell használni, amik adott teljesítmény mellett kisebb energiafogyasztással rendelkeznek (és így kevesebbe kerül az üzemeltetésük is). Ebből kifolyólag egy ilyen beruházás elengedhetetlen kísérője egy jó költség-haszon elemzés.
Green coding
A 'zöld kódolás' azt jelenti, hogy már a szoftverek fejlesztésénél előtérbe kerülnek a fenntarthatósági és energiahatékonysági szempontok. Ilyen lehet a tesztciklusok optimalizálása, vagy a LEAN szoftverfejlesztési metódus alkalmazása.
Fenntartható beszerzés
Olyan IT-termékek és -szolgáltatások kiválasztása a megfelelő szállítóktól, akik a gyártási folyamataikban és ellátási láncukban a fenntarthatóságot helyezik előtérbe. A felújított informatikai eszközök beszerzése egy kiváló példa.
Erőforrás menedzsment
Az első ponthoz szorosan kapcsolódó aspektus. Az erőforrás felhasználás optimalizálásával megnövelhető az informatikai eszközök élettartama és ez egyben költségcsökkentést is jelent a vállalkozás számára. A gyakorlatban például a szerverek időszakos üzemeltetése jelentősen hozzájárul a felhasznált energia csökkentéséhez.
Elektronikus hulladék menedzsment
Az informatikai eszközök élettartamának végén kritikus azok megfelelő elhelyezése és a lehető legtöbb komponens újra felhasználása, azért, hogy minimálisra csökkentsük a környezetterhelést és az egészségügyi kockázatokat. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő hulladékkezelő partnerek kiválasztása és a hulladékkezelési szabályzat bevezetése.
A karbon-lábnyom csökkentése
Az informatikai műveletekhez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás nyomon követése és minimalizálása. Ezt leginkább a távoli munkavégzés ösztönzésével lehet elérni, így kisebb irodai infrastruktúra fenntartására van szükség és az ingázással együtt járó károsanyag-kibocsátást is vissza lehet fogni. De ma már lehetőség van olyan tárhelyszolgáltatók választására is, akik garantáltan megújuló energiával hajtják meg a szerverparkjukat.
Társadalmi felelősségvállalás
Kevésbé tűnik relevánsnak, de szintén fontos szempont, hogy az IT beruházás milyen társadalmi hatással jár (közvetlenül, vagy közvetve sért-e emberi jogokat, vagy elvon-e fontos erőforrásokat a kevésbé fejlett társadalmaktól). Emellett fontos szempont az oktatás, a munkavállalók tudatosságának és fenntarthatósági szemléletének felépítése. A társadalmi felelősségvállalás sémáját jellemzően a vállalat CSR modelljével összhangban dolgozzák ki.
Adatvédelem
Szintén lazábban kapcsolódik a fenntartható informatika témaköréhez, de mégis elengedhetetlen tényező. Az informatikai rendszer fenntarthatósági szempontjai mellett annak mindenképpen meg kell felelnie az adatbiztonsági követelményeknek, hiszen egy védtelen rendszert ért sikeres kibertámadás könnyen lenullázhatja az addigi erőfeszítéseinket.

Hol jön a képbe az Alias Innovations?

Az Alias Innovationsnél a fenntarthatóság alap (szeretnénk, ha a bolygónk minél tovább élhető maradna), ezért tudatosan úgy alakítjuk az üzleti folyamatainkat, fejlesztjük a termékeinket és úgy ruházunk be az új eszközökbe, hogy ennek a szempontnak maximálisan megfeleljünk.

A fent felsorolt területek közül leginkább a „zöld kódolás” szabályainak betartásával tudjuk a legtöbbet tenni a környezetért. Ezért az általunk írt szoftverek hatékony és optimalizált programsorokkal készülnek (például a kódredundancia jelenségének kiküszöbölésével), ami csökkenti a szükséges számítási erőforrásokat. Az alkalmazott agilis fejlesztési módszertannak köszönhetően pedig az új verziók kibocsátásának és a tesztelési fázisoknak is kisebb az energiafelhasználása.

A szoftverek tervezési és a fejlesztési fázisában a futáskori energiafogyasztást kritériumként vesszük figyelembe. Ez magában foglalja az adatok feldolgozásának, tárolásának és továbbításának módját, például az adatátvitel gyakoriságának optimalizálását, vagy az adattárolási módszerek optimalizálását.

Akármennyire is áramvonalas egy szoftver, a futtatásához mindenképpen szükség van valamennyi elektromos energiára. De ez sem kell, hogy lelkiismeret-furdalást okozzon, hiszen számos webtárhely szolgáltató cég specializálódott arra, hogy a nála futtatott rendszerekhez és adatmentésekhez felhasznált energia megújuló forrásból származzon. Ezért a fejlesztési szolgáltatások mellett megbízható zöld tárhelyszolgáltatókat is tudunk ajánlani a partnereinknek.

A partnereknek fejlesztett szoftverek mellett nem elhanyagolható a saját tevékenységeink nyomon követése sem. Ezért erőforrás menedzsment oldalról monitorozzuk a saját tevékenységeink energiafelhasználását és ez alapján határozzuk meg az eszközök szükséges rendelkezésre állását. Így például bizonyos szervereket elég csak időszakosan működtetnünk a munkánk zavartalan elvégzése mellett.

Szintén ilyen szempontból lényeges elem a fenntartható beszerzés és a hardwarek selejtezés utáni sorsa. Ezért az Alias Innovationsnél a munkatársaink felújított laptopokat használnak a mindennapi munkavégzésre, hogy ezzel is csökkentsük cégünk környezetterhelését. A kiszolgált informatikai eszközök további sorsáról pedig a selejtezési protokollunk gondoskodik, ami előírja a berendezések átadását olyan partnernek, aki biztonságosan deponálja azokat, ügyelve az alkatrészek legnagyobb fokú újrahasznosítására is.

Visszatérve a szoftverfejlesztéshez, adatbiztonsági szempontból lényegi kérdés a saját munkánk védelme, így a kritikus folyamatoknál speciális jelszókritériumokat és kétfaktoros hitelesítést vezettünk be. A fejlesztett szoftvereknél pedig szintén a kétfaktoros autentikációval, a megfelelő felhasználó menedzsmenttel, valamint a kibertámadások elleni védelemmel (adathalász támadások elleni védelem, túlterheléses támadás elleni védelem) gondoskodunk.

Ha Önnek fontos, hogy az informatikai kihívására ne csak egy hatékony, hanem fenntartható megoldást is kapjon, akkor forduljon hozzánk bizalommal!